Jak holować samochód zgodnie z prawem?
- Szczegóły
Holowanie pojazdu - co każdy kierowca wiedzieć powinien?
Wzięcie samochodu na hol to jedynie z pozoru łatwe zadanie. Tak naprawdę dla niedoświadczonego kierowcy holowanie może być nie lada wyzwaniem, które może zakończyć się otrzymaniem mandatu karnego. To zdecydowanie najlżejsza kara, jaką będziemy musieli ponieść, jeżeli nie zaznajomimy się z obowiązującym prawem. Zdecydowanie większym problemem jest spowodowanie wypadku lub kolizji, które mogą wiązać się nie tylko ze startami finansowymi.
Jeżeli nie mamy doświadczenia w holowaniu samochodów, to lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Unikniemy wówczas zbędnego stresu oraz zyskamy pewność, że pojazd w nienaruszonym stanie trafi do naprawy. Naszym klientom oferujemy usługi na najwyższym poziomie, które pozwolą bezpiecznie odholować pojazd pod wskazany adres.
Jakich konkretnie zasad należy przestrzegać podczas holowania samochodu?
Na początek warto zapoznać się z przepisami, które określa Kodeks Drogowy. Określają one m.in. odpowiedzialność za bezpieczne przeprowadzenie operacji holowania, która spoczywa na kierowcy holującego pojazdu. W pojeździe holowanym musi przebywać kierowca, który posiada prawo jazdy uprawniające do kierowania konkretnym rodzajem samochodu. To podstawy, jednak okazuje się, że nie wszyscy kierowcy przestrzegają podstawowych zasad holowania. Co więcej, prawo nakłada obowiązek odpowiedniego oznakowania holowanego pojazdu, który musi mieć włączone światła pozycyjne. Dodatkowo należy oznakować pojazd holowany trójkątem ostrzegawczym lub żółtymi światłami. To jednak nie wszystko. Równie ważne jest oznakowanie liny holowniczej, która powinna być widoczna dla innych uczestników ruchu. W tym celu można użyć np. taśmy odblaskowej.