Co mówią przepisy o holowaniu auta na autostradzie?
- Szczegóły
Awaria samochodu może zdarzyć się również na autostradzie. Jest to sytuacja dość trudna, bo większość osób nie wie, w jaki sposób zachować się prawidłowo, aby usunąć auto z drogi w takiej sytuacji. Dodatkowo już samo wysiadanie z auta po awarii może być niebezpieczne. Z pewnością nie można spychać samochodu po pasie awaryjnym, w związku z tym pojawia się myśl, że może odpowiednim rozwiązaniem będzie holowanie. Wielu doświadczonych kierowców z pewnością miało z taką sytuacją do czynienia, mimo iż nadal nie są przekonani czy holować auto na autostradzie wolno, czy nie.
Czy można holować na autostradzie?
Zależy co mamy na myśli. Prawo o Ruchu Drogowym art. 31, ust.2 punt 2 wyraźnie stwierdza, że zabrania się holowania na autostradzie, a wyjątek stanowią specjalne pojazdy przeznaczone do holowania do kolejnego zjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. W związku z tym jeśli jedziemy ze znajomymi dwoma samochodami i jeden ulegnie awarii, to drugi kierowca nie może nas zholować, dlatego że nie posiada specjalnego pojazdu i uprawnień. Czynności, które musieliby wykonać, żeby tylko „przypiąć” do siebie samochody, mogłyby stanowić zagrożenie dla ich życia, ponieważ nie powinno się wysiadać z samochodu na autostradzie. Dodatkowo wolne poruszanie się również byłoby niebezpieczne w obliczu pędzących dookoła samochodów.
Postępowanie w razie awarii na autostradzie
Najwłaściwszym zachowaniem będzie poinformowanie o zaistniałym zdarzeniu pomocy drogowej lub obsługi autostrady. Najłatwiej zrobić to dzwoniąc na numer alarmowy 112. W czasie oczekiwania na przyjazd pomocy kierowca i pasażerowie powinni założyć kamizelki odblaskowe. Dla bezpieczeństwa i uniknięcie uderzenia przez inne auto zaleca się również, aby uszkodzony samochód znalazł się na pasie awaryjnym. Kierowca powinien również uruchomić światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów od auta.
Nie istnieją przepisy, które określałby czy kierowca i pasażerowie powinni pozostać w pojeździe, czy go opuścić. Jednak na drogach wielokrotnie zdarzały się sytuacje, w których inne pędzące auto wjeżdżało w to na pasie awaryjnym. Obowiązuje więc niepisana zasada, że kierowca i pasażerowie powinni opuścić pojazd najlepiej wyjściem od strony barierek, przejść przez nie i za nimi oczekiwać na przybycie pomocy.